تازه های سایت

پربازدیدها

15. آذر 1396 - 14:50
به مناسبت هفته ایدز /
کمیته مبارزه با ایدز در باشت برگزار شد+تصاویر
کمیته روز جهانی ایدز باحضور مسئولین استانی وشهرستانی وباهدف برنامه ریزی بهتر در شبکه بهداشت ودرمان شهرستان باشت برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی  باشت نیوز؛ کمیته روز جهانی ایدز باحضور مسئولین استانی وشهرستانی وباهدف برنامه ریزی بهتر در شبکه بهداشت ودرمان این شهرستان برگزار شد.

 

مدیر پیشگیری ومبارزه با بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی استان گفت:ویروس نقص ایمنی انسانی(اچ آی وی ) ویروسی ست که باعث بیماری سندورم نقص ایمنی اکتسابی یا ایدز میشود ، اچ آی وی باصدمه زدن به سیستم ایمنی بدن شما ، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن درمقابله با بیماری ها وسرطان میشود.

فرشاد رستمی

وی افزود: اچ آی وی ویروس وعفونتی است که از راه تماس جنسی وارد بدن می شود. این ویروس همچنین از طریق تماس با خون آلوده هم سرایت پیدا می کنند.

 

ظفر پریسایی تصریح کرد: مادران باردار و شیرده هم که در بدنشان ویروس اچ آی وی وجود دارد، می توانند باعث آلوده شدن کودک و یا جنینشان شوند،وجود ویروس اچ آی وی در بدن به این معنا نیست که شما ایدز هم دارید و بعضا سالها طول می کشد که ویروس اچ‌‌آی‌وی در بدن شما، منجر به بیماری ایدز شود،هرچند اچ آی وی و ایدز قابل درمان نیستند، اما با داروهای جدید  میتوان عوارض  سرعت تاثیر ویروس و خطر مرگ را کاهش داد.

 

 

ظفر پریسایی گفت: بعضی از افراد آلوده ممکن است  تا یکماه پس از آلودگی دچار بیماری‌ هایی مثل سرماخوردگی یا آنفولاتزا شوند، با اینحال افراد ممکن است سالها قبل از اینکه متوجه آلودگیشان به اچ‌آی‌وی شوند، هیچ علامت خاصی نداشته باشند تا زمانیکه بیماری پیشرفت می کند.

شبکه بهداشت باشت

 

وی در رابطه با علائم بیماری ایدز در زنان و مردان گفت: در هردو مردان و زنان زبانشان شروع به برفک زدن می کند، همچنین خانم‌ها ممکن است دچار عفونت قارچی واژن هم شوند.

 

مدیر پیشگیری ومبارزه با بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی یاسوج علائم ونشانه های ایدز را اینگونه بیان کردند:نشانه‌ها وعلائمی که بیان میکند فرد ویروس اچ آی وی دارد وتبدیل به ایدز میشود : تب مزمن که درمان نمی شود، عرق کردن در خواب، خستگی مزمن و همیشگی (خستگی ای که عامل آن استرس و کم خوابی نباشد)،کاهش وزن،غدد متورم درگردن ،کشاله ران وزیر بغل،برفک دهان از علائم ایدز هستند.

شبکه بهداشت باشت

ظفر پریسایی اضافه کرد : اولین بار که ایدز در آمریکا دیده شد، عمدتا افراد همجنس باز به آن آلوده بودند، اما امروزه همه افراد از همه گروهها می توانند، دچار این بیماری شوند.

 

پریسایی بیشترین خطر ابتلاء به ایدز یا اچ آی وی در افراد با این شرایط را نام برد: افرادیکه رابطه جنسی پرخطر دارند، رابطه پرخطر یعنی رابطه جنسی با تعداد زیادی از افراد ناشناس و مشکوک، رابطه جنسی بدون استفاده از کاندوم مناسب،  رابطه جنسی مقعدی چراکه خطر ابتلا به ایدز در رابطه جنسی مقعدی بیشتر از رابطه جنسی مهبلی است.

 

شبکه بهداشت باشت
سرپرست شبکه بهداشت ودرمان شهرستان باشت در ادامه این جلسه برنامه های هفته ایدز در سطح شهرستان باشت را تشریح و گفت : اجرای برنامه های آموزشی مختلف در سطح ادارات ،نهادها ،سازمانها ،کمپهای ترک اعتیاد ومدارس ،توزیع پوستر پمفلت ،مشاوره وآزمایش رایگان ،معاینه زنان ومردان وافراد در معرض خطر ،برگزاری همایش پیاده روی خانواده ،از جمله برنامه های هفته ایدز در سطح شهرستان باشت خواهد بود.

 

رستمی گفت: باتوجه به شعار روز جهانی ایدز (سلامتی حقی برای همه با اطلاع رسانی ،پیشگیری ،تشخیص زود هنگام ،درمان وحمایت از مبتلایان به اچ آی وی ) این همایش باحضور مسئولین استانی وشهرستانی در شبکه بهداشت ودرمان این شهرستان با اهداف زیربرگزار شد.

شبکه بهداشت باشت

وی به اهداف همایش هفته ایدز شاره و گفت : اطلاع رسانی مناسب درخصوص اچ آی وی واهمیت پیگیری از آن ایجاد حاشیه امن برای عموم مردم جهت مراجعه وانجام آزمایشات اولیه ،جلب حمایت سیاستگذاران ومسئولان از برنامه های اطلاع رسانی ،جلب مشارکت انجمن های غیر دولتی وعموم مردم دربرنامه های پیشگیری ،برجسته سازی شعار روز جهانی ایدز ونهادینه کردن آن درتمام سطوح اجرایی از جمله این اهداف است.

 

انتهای پیام/س

نظرات کاربران